Cuma, Aralık 23, 2005

klavyede dil değiştirmenin en kolay yolu

setxkbmap tr
setxkbmap us

xwindow kullanan her sistem için geçerlidir.

bunu yazayım dedim buraya, google'da dolaşan linux'a yeni arkadaşlara faydası olur diye, çünkü ben çok acı çektim bu komudun varlığınin farkina varıncaya kadar,

önceleri ingilizce klavyemi türkçe olarak kullanmaya çalışıyordum, pipe '|' gibi olmazsa olmaz bir karakterin yoksunluğu yüzünden iki de bir ingilizce klavyeye geçmek zorunda kalıyordum ki hatırlarım Suse kullanırken bunun için Yast falan açardım, neyse daha sonra o problemi xmodmap ile aştım.

ancak ingilizce klavyenin program yazarken, ve bash üzerinde kolaylık sağladığına kanaat getirerek ingilizce klavye kullanma kararı aldım, bu sefer her türkçe karakter kullanmam gerektiğinde meşakatli yollarla klavye düzenini değiştiriyordum.

daha sonra 'setxkbmap' komudunun farkına vardım, bir de
shift+control+t => setxkbmap tr
shift+control+us => setxkbmap us
kısayollarını tanımlayınca masaüstü ortamında klavye değişimi problem olmaktan çıktı.


2 yorum:

  1. Bu komutu çalıştırdıktan sonra sorun kalmıyor. Hatta start up programlara da ekledim. Kendiliğinden çalışıyor fakat. xwindow kullanmadan direk terminal kullanmak istersem yine bu komutu yazmam gerekiyor. Komutu bir konfigürasyon dosyasına yazabilirmiyim ? otomatik çalışması için?

    YanıtlaSil
  2. X kullanmiyorsaniz bu komudun bir ise yaramamasi lazim ama, tty terminallerinden soz ediyorsaniz loadkeys komudu isinizi gorebilir.

    eger X acilirken calissin derdindeyseniz (ki degilsiniz diye anladim), ben ev dizinimde .xsession dosyasina "setxkbmap dvorak" satirini eklemeyi tercih etmisim mesela xmonad kullanan bir insan olarak, gnome kullaniyorsaniz .xsession'u dikkate almiyor olabilir ama.

    en kalici yontem xorg.conf'a koymak tabi klavye ayarini.

    YanıtlaSil