Pazar, Ekim 21, 2007

SCTP geliyor!

bu hafta gerek BSD konferansında gerekse barcamp istanbul'da pek çok faydalı seminere katılma imkanı buldum, kendi adıma en büyük kazınımım ise SCTP'den (yani "Stream Control Transmission Protocol" ) haberdar olmuş olmam, murat balaban'ın başarılı sunumu sayesinde.

TCP'nin yerini alacak gibi görünen SCTP birçok sıkıntıya çözüm getiriyor, benim etkilendiğim bir kaç tanesi:
  • bir "stream"den birden fazla verinin aktarılması (bir "web" sayfasında her resim için ayrı "stream" açılmasına gerek olmayacak, tüm resimler aynı "stream" üzerinden aktarılabilecek)
  • kullanıcıyı streami koparmadan başka bir sunucuya aktarmak mümkün olacak.
  • gerçek zamanlı geri beslemeli iletişime imkan tanıyacak (udp ve tcp özelliklerinin birleşimi, hem paket kaybından haberdar olma hem de paket kaybını önemsemeden devam edebilme şansı olacak, sesli ve görüntülü iletişim için oldukça gerekli.)
ajax uygulamalarındaki dertlerden biri aynı anda başlatılan birden fazla ajax isteğinden biri tıkanırsa tarayıcılardaki "aynı anda sadece iki istek" sınırlaması nedeniyle problem olmayan diğer isteklerin önünün tıkanmasıdır. bu durum özellikle "entegrasyon" projelerinde sıkıntı yaratır, bağlandığınız webservislerinden birinin aşağıya inmesi kullanıcıda hizmetin genelinde problem varmış hissi yaratabilir. tabi iyi bir tasarımla ve bir kaç takla ile bu tarz sıkıntıları aşmak mümkün.

büyük yüklere maruz kalan uygulamalarda "stream"i koparmadan kullanıcıyı başka bir sunucuya aktarabilmek gerçekten önemli bir özellik, bu sunucu problemlerinin kullanıcıya hiç yansımamasını sağlayacaktır yakın bir gelecekte ki şu anda da epey ihtiyacını hissettiğimiz bir özellik.

şu an için daha çok voip uygulamaları ile uğraşan insanların dikkatini çekmiş gibi görünüyor SCTP. artık ağ sıkıntılarında sesin ve görüntünün gecikmesi gibi kavramlar ortadan kalkacağa benziyor bu yeni protokol sayesinde. uygulamalar hem meydana gelen paket kayıplarından haberdar olacabilecek hem de gerçek zamanlı iletişime devam edebilecekler. yani tele konferanslarda cızırtı da olsa aynı anı paylaşmaya devam edebilecek taraflar. çok geniş katılımlı video destekli sohbet odaları da peydah olacaktır yakın zamanda diye düşünüyorum.

şu an için kame projesinin çatısı altında ilerliyor freebsd'deki SCTP çalışmaları, "snapshot"lar SCTP desteğini içeriyor.

neyse duyunca gerçekten heyecanlandım, paylaşmak istedim, belki başkalarının da duymasına vesile olurum.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder