Çarşamba, Ekim 17, 2007

ssh agent - macosx tiger - emacs tramp

hayatı ssh üzerinde geçip de linux'tan mac'e geçen insanlarda ortak bir semptom farkettim geçenlerde: "ssh agentin abuk davranışlarını algılamaya çalışma ve kulağı tersten tutan çözümler üretme mucadelesine girişme".

şahsen ssh-agenti "her defasında şifre girmek zorunda kalmayım" ya da "bash_completion'ın nimetlerinden faydalanayım" gibi sebeplerle kullanmaktayım. mac'teki problem de ssh-agent'in her defasında şifre sorması idi, şöyle bir kulağını tersten tutan çözümle ilerlemiştim vakti zamanında:

[] keychain yükledim önce, (darwinports ve fink depolarında mevcut)
[] sonra bash_profile'a şu satırları ekledim.

/sw/bin/keychain ~/.ssh/id_dsa
source /Users/ekesken/.keychain/hede.local-sh > /dev/null

yukarıdaki hedeyi bilgisayarınızın ismi ile değiştirmek gerek.

[] /Users/ekesken/.keychain/hede.local-sh betiğinin içeriği de şöyle idi:
SSH_AUTH_SOCK=/tmp/ssh-4JiIxDIab7/agent.235; export SSH_AUTH_SOCK;
SSH_AGENT_PID=237; export SSH_AGENT_PID;

yukarıda yaptığım ssh-agentin açtığı socket dosyasını ve pidini sabitleyerek sisteme duyurusunu yapmak. bu şekilde bilgisayarınız açıldıktan sonra ilk terminal açılışında bir defaya mahsus şifre soruluyor sonra da rahat ediyorsunuz.

bir de emacs'ten tramp ile uzakta çalışmanın hastası bir insan olarak yeri gelmişken belirteyim, carbon emacs'te ssh-agenti kullanabilmeniz için emacs'i çift tık ile çalıştırmak yerine ssh agent icin şifrenizi girdikten sonra terminalden aşağıdaki komut ile (sizin için farklı olma ihtimali var tabi) çalıştırmanız yeterli.
/Applications/Emacs.app/Contents/MacOS/Emacs

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder