Pazar, Haziran 01, 2008

internet yasaklarını aşmanın en güvenli yolu

eskiden, türk telekom, internet yasakları için oldukça basit bir yöntem kullanıyordu. sadece dns sunucularında yasaklanan sitenin adresi, gerçek adresi yerine mahkeme kararının yayınlandığı adrese yönlendirilirdi. eğer türk telekomun dns sunucularını kullanmıyorsanız yasaklı siteye erişebilirdiniz.

geçenlerde türk telekom'un dns sunucularını kullanmamama rağmen yasaklı youtube'a giremediğimi farkettim. türk telekom mühendisleri sağda solda yazılan "bir siteyi bile adam gibi yasaklamaktan aciz mahluklar" gibi yakıştırmalara içerlemiş olsalar gerek, yasaklı sitelere ulaşım yolunu kesme yöntemine yönelmişler (bu tahrik dolu yazıları yazan yarım akıllılara hiç akıl sır erdiremiyorum, ekmeğini ağ mühendisliğinden kazanan bir insanın senin kadar kafasının calışmamasi gibi bir ihtimale nasıl inanabiliyorsun?).

neyse son yasaklama yöntemiyle birlikte artık yasağı aşmak için bir vekil sunucu kullanmak farz hale geldi. ancak internette bir aratma sonucunda bulduğunuz ilk vekil sunucuyu kullanmak kendi ipinizi kendi elinizle çekmeniz anlamına geliyor. bu şekilde tüm trafiğinizi tanımadığınız birilerine dinletmek için gönüllü olmuş oluyorsunuz ki bir yandan da kendinizi ortadaki adam saldırıları için kurbanlık koyun haline getirmiş oluyorsunuz.

naçizane önerim, internet yasaklarını aşacağım diye sakın ha bilmediğiniz herhangi bir dns sunucusunu veya vekil sunucusunu kullanmaya kalkmayın, canınız fena halde yanabilir. kimse sunucusu üzerindeki trafiği sevabına arttırmak istemez, bir art niyet olma olasılığı oldukça yüksektir.

şu an için internet yasaklarını aşmanın en güvenli yolu, yurt dışında ssh ile bağlanabileceğiniz bir sunucunuz varsa eğer, bir socks v4 vekil sunucusu ayaklandırmanız ve tarayıcınızın ayarlarını bu vekil sunucusunu kullanacak şekilde değiştirmeniz.

# ssh -D 8080 user@yurtdisindakimakine

yukarıdaki komut yerelinizde, 8080 portunda bir socks v4 vekil sunucusu oluşturur. örneğin firefox için, aşağıda görüldüğü gibi "socks v4 vekil sunucusu olarak localhost:8080 portunu kullan" şeklinde bir ayar yaparsanız (Ayarlar-Gelişmiş sekmesindeki bağlantı ayarlarından);firefoxunuzdaki tüm trafik "yurtdisindakimakine" adlı sunucu üzerinden akmaya başlayacaktır, bu şekilde kullandığınız internet sağlayıcının (burada türk telekom) koyduğu kuralların bir anlamı sizin için kalmamış oluyor, "yurtdisindakimakine" sunucusunun internet sağlayıcısının koyduğu kurallar çerçevesinde internette gezinebiliyorsunuz.

güzel memleketimi iran'a çevirmeye çalışan zihniyetler sağolsun artık internette rahat rahat gezinebilmek için yurt dışında bir makine kiralamak farz hale geldi sanırım.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder