Pazar, Nisan 04, 2010

özgür yazılım ve linux günlerinin ardından

bir 'özgür yazılım ve linux günleri' etkinliği daha geride kaldı. biz eski parkyeri çalışanları için bir çeşit mezun günü buluşması anlamı da taşıyor bu senelik etkinlik, dostlarla bir araya gelmemize vesile oluyor.

bu seneki etkinlikten kazanımlarım ise 'Bilişim ve İletişim Çalışanları' derneğinin farkına varmam ve brian king'in sunumundan edindiğim jetpack ve drumbeat anahtar sözcükleri oldu.

bu arada yine brian king'in sunumu sırasında, firefox'ta, özellikle video üzerinde css'le yapılabilecek hareketleri gösterdiği demo oldukça etkileyiciydi, depodan son sürümü çekip derleyesim geldi.

drumbeat mozilla'nin oluşturmaya çalıştığı, internetin 10 sene sonraki sosyal portresini belirlemeyi hedefleyen felsefi tartışmaların döndüğü bir platformmuş. yani w3c'nin teknik olmayanı. internetin insani değerleri koruyarak, herkese açık kalarak, katılımı teşvik edici ve merkezi olmayan bir şekilde büyümesine devam edebilmesi için uzun vadeli stratejik kararların alınabileceği bir topluluk yaratmaya çalışıyorlar anladığım kadarıyla.

jetpack ise firefox'un insanı xul'le uğraştırmayan eklenti geliştirme paketiymiş, yeni bir eklenti yazmanız için sadece html, css ve javascript bilgisi yeterliymiş, jetpack ile yazılmış eklentiler tarayıcınızı açıp kapamanızı da gerektirmiyormuş kurulumdan sonra. ama tabiki xul ile yazılmış eklentiler kadar güçlü değil henüz, ama benim imkbizle gibi basit eklentiler için çok faydalı bir icat olmuş bence. muhtemelen eklenti yazan insan sayısını da arttıracaktır bu yaklaşım.

(hemen araya bir parkyeri reklamı sokayım) parkyeri'nde calışmanın ayrıcalıklarını insan uzaklaşınca farkediyor. misal jetpack diye birşeyi parkyeri'nde çalışıyorsanız duymamamınıza çok imkan yoktur, mutlaka biri lafını eder, ister istemez kulak misafiri olursunuz. jetpack'i özgür yazılım günlerinde duymuş olmam biraz dünyayla bağlantımın kesildiği hissi yarattı bünyemde. bu arada parkyeri bu hızla şirket doğurmaya devam ederse, yakında afişlerin altında diğer sponsorların logosuna yer kalmayacak.

bunlar dışında etkinliğin geneline bakacak olursak, sanki geçmis senelere oranla biraz daha sönük geçti gibi geliyor bana, tabi ben de büyümüş olabilirim artık. ama türkiye debian listelerinde de eskisine göre bir durağanlık söz konusu mesela. sanki özgür yazılım camiasının büyümesinde bir yavaşlama var. diğer yandan etrafımda linux kullanan insan sayısında da bir artış görüyorum. galiba artık linux kullanıcıları uzaylı muamelesi görmediğinden linuxcuları birbirine yaklaştıran bağlarda da bir zayıflama yaşanıyor. eskiden linux kullanan insanlar birbirlerine daha benzer bir profile sahipken, şimdi çesitlilik biraz daha arttı sanki, bağların zayıflamasını da buna bağlıyorum kendimce.

sonuç olarak faydalı ve birleştirici bir etkinlik oldu, emeği geçen herkeze teşekkürler, umarım hiç sonu gelmez bu etkinliklerin.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder